UAUa_employesАутсорсинг кадрового облікуБухгалтерські послугиНаші послуги _ 1 (UA)Наші послуги _2 (UA)Податковий консалтингЮридичні послуги

Договори ЦПХ

Укладення договір ЦПХ

Українське законодавство регулює трудові відносини між працівником і роботодавцем  за допомогою Кодексу законів про працю України. Зокрема, трудові відносини можуть бути оформленні у вигляді трудового договору  (в.ч. і строкового трудового договору). Такого працівника приймаються на роботу Наказом і включають їх в штатний розклад, а всі права і обов’язки сторін прописуються у трудовому договорі. Крім цього держава регулює процедуру прийому на роботу, звільнення працівника, мінімальний розмір  заробітної плати, контролює виконання соціальних зобов’язань (відпустка, лікарняні, декретні).

Але крім трудового договору законодавство  пропонує принципово інший підхід – оформлення відносин через цивільно-правовий договір. Цей вид відносин регулює Цивільний кодекс України і всі права, обов’язки і спори регулюються саме з точки зору цивільного права.

Договір цивільно-правового характеру (договір ЦПХ) –  це договір між двома сторонами на предмет виконання робіт чи надання послуг із визначенням строковості і конкретного результату.

Цивільно-правовий договір є двох видів:

  • На виконання робіт
  • На надання послуг

В цивільно-правовому договорі повинні міститись такі положення із їх деталізацією:

  • Перелік робіт/послуг
  • Обсяг робіт
  • Етапи виконання (якщо в них є потреба)
  • Розмір винагороди
  • Порядок розрахунків за виконану роботу/надані послуги
  • Кінцевий термін виконання робіт/надання послуг

Результати  закінчення робіт чи надання послуг закриваються актом виконаних робіт.

Законодавство не регулює мінімальний та максимальний розмір винагороди у договорах цивільно-правового характеру.

Період виконання робіт і проведення розрахунків за них не обов’язково може бути пов’язаний з календарним місяця  (на відміну від розрахунків за ЄСВ, сплату ПДФО і військового збору). Цей термін може коливатись від одного чи кількох днів до кількох років.

На винагороду по цивільно-правовому договору, як і на зарплату, нараховують ЄСВ, ПДФО і військовий збір, але є суттєві відмінності у порядку та розмірах цих податків та зборів. При цивільно-правовому договорі соціальна пільга не застосовується.

З винагороди по цивільно-правовому договору утримується ПДФО і військовий збір у розмірі:

  • ПДФО- 18%
  • Військовий збір 1,5%

Але є чимало особливостей, що  треба брати до уваги при укладенні договору ЦПХ, при розрахунку податків і зборів. Перш за все до таких чинників належать: з ким укладається договір ЦПХ та  тривалість таких відносин. Для кожного бізнесу такі чинники потрібно аналізувати індивідуально.

Переваги укладення договору цивільно-правового характеру:

  • ЦПД укладається для короткотривалих робіт або для робіт, що мають сезонний характер
  • Відсутня необхідність у збільшенні штату фірми
  • Предметом договору у ЦПД є виконання роботи чи надання послуги, а не трудові відносини
  • Виконавець може залучати третіх осіб до виконання завдання
  • Відсутність рутини , що пов’язана зі звільненням працівника
  • Замовник не несе жодних соціальних зобов’язань перед виконавцем по сплаті лікарняних чи оплаті відпусток
  • Виконавець не підпорядковується внутрішньому розпорядку фірми і може самостійно регулювати свій час на виконання робіт чи надання послуг (якщо інше не передбачено договором).

Всі ці переваги, що зазначені вище, є лише типовими, але їх може бути більше з огляду на особливості Вашого бізнесу. Це саме може стосуватись і з ризиків. Тому все потрібно аналізувати індивідуально, враховувати всі фактори та чинники, які пов’язані з діяльністю і лише тоді можна рекомендувати чи не рекомендувати укладати конкретний договір ЦПХ, його структуру і умови, які варто прописати в ньому.

Також слід зазначити, що не має єдиного зразка договору цивільно-правового характеру. Його структуру формують виходячи з типових положень (обсяг робіт, етапи, термін, розмір винагороди і кінцевого результату), а також інтересів сторін, обов’язків та прав тощо. Якщо ж Вашій фірмі потрібна допомога у складанні  договору ЦПХ чи детальна консультація, тоді звертайтесь до фахівців нашої консалтингової компанії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *