Ua_employesБухгалтерські послугиПодатковий консалтингФінансовий консалтинг

З 1 жовтня 2019 р. монети номіналом 1, 2 та 5 коп. припиняють бути платіжним засобом.

виведення з обігу дріднихмонет

Як повідомляє НБУ: з 1 жовтня 2019 року виводяться з обігу монети номіналом 1,2 та 5 копійок, які перестають бути платіжним засобом.

А з 25 жовтня 2019 року НБУ вводить в обіг банкноту номіналом 1 000 грн.

Після завершення процесу оптимізації банкнотно-монетного ряду він скоротиться 17 до 12 номіналів:

   • 6 номіналів монет
   • 6 номіналів банкнот.

НБУ і надалі карбуватиме монети номіналом  10 та 50 коп..

Зазначається також, що громадяни зможуть обміняти наявні монети номіналом 1, 2 та 5 копійок на банкноти протягом трьох наступних років:

   • впродовж першого року  (до 30.09.19 р.) монети можна обміняти в будь-якому з українських банків
   • а надалі (до 30.09.2022 р.) обмінюватиме копійки НБУ та уповноважені банки: Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзенбанк Аваль.

Поступово виводитиметься з грошового обігу монета номіналом 25 копійок, але НБУ передбачив більш поступову процедуру вилучення: монета буде залишатиметься в обігу, але ті монети, які потраплять в банк, вже не повертатимуться назад в обіг. Таким чином монет номіналом 25 коп. ставатиме все менше.

Важливим при розрахунку тепер буде правило заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи,послуги) до суми, що кратна 10 коп..

У зв’язку з вилученням із обігу монет дрібних номіналів, банкам також дозволили заокруглюватимуть суми касових операцій. Усі готівкові розрахунки мають здійснюватися банками в сумах, кратних найменшому номіналу грошових знаків національної валюти, що перебуває в обігу – 10 коп..

Заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) здійснюється за такими правилами:

   • сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
   • сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

Під час безготівкових розрахунків заокруглення не відбуватиметься.

Щодо нової банкноти номіналом 1 000 грн., доцільність її введення в грошовий обіг зумовлена зростанням доходів громадян. Нова банкнота відрізнятиметься від інших банкнот розміром і кольором. Її розмір – 75×160 мм, а основним кольором банкноти буде блакитний.

 На такій банкноті буде зображений Володимир Вернадський.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *