Ua_employesАутсорсинг кадрового облікуБухгалтерські послугиПодатковий консалтингФінансовий консалтингЮридичні послуги

Бухгалтерія у ІТ-фірмах

Оприлюднено
бухгалтерія ІТ

Зайвим є нагадувати, що ІТ сектор дуже стрімко розвивається в Україні.  Послуги ІТ-компаній в Україні є дуже затребуваними за кордоном, але ці фактори впливають на особливості ринку, на вимоги щодо ведення бухгалтерії, оподаткування і пільги в оподаткуванні.

Особливості бухгалтерії ІТ-компаній

Діяльність компаній в ІТ-секторі регулюються Законом України “Про Концепцію національної програми інформатизації”.

У період закладення ІТ-компанії важливі такі етапи:

  • Визначення з організаційно-правовою формою компанії
  • Підбір КВЕДів
  • Визначення з системою для оподаткування
  • Реєстрація фірми
  • Реєстрація фірми у органах фіскальної служби як платника чи неплатника ПДВ
  • Відкриття рахунку в банку
  • Виготовлення електронного цифрового підпису (ЕЦП)

КВЕДи, які дають можливість фірмі займатись діяльність в ІТ-сфері належать до групи 62, а також класи 63.12, 58.02.

Клас 62.01  називається “Комп’ютерне програмування”

Клас 62.03 “Діяльність з керування комп’ютерним устаткованням”

Клас 62.09 “Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп’ютерних систем”

72.21 “Розробка стандартного програмного забезпечення”

72.22.0 “Інші  види діяльності у сфері розробки програмного забезпечення”

72.40.0 ”Діяльність пов’язана з базами даних”

58.21 “ Видання комп’ютерних ігор”

58.29 “Видання іншого програмного забезпечення”

 

Супутні КВЕДи, які часто зазначають ІТ-фірми:

72.10.0 “Консультування з питань інформатизації”

72.30.0 “Оброблення даних”

Крім КВЕДів для ІТ-компаній при реєстрації ІТ-бізнесу потрібно визначитись з організаційно-правовою формою такої фірми. Поки держава не обмежує можливості реєструвати ІТ фірму як ТОВ чи ФОП.

При реєстрації ІТ-компаній, крім зазначення організаційно-правової форми, КВЕДів, слід визначитись із системою оподаткування. І тут пропонується 2 варіанти:

  • спрощена система оподаткування
  • загальна система оподаткування

До вибору системи оподаткування слід відноситись відповідально, адже, крім зайвих витрат на оподаткування, є ще і обмеження щодо можливостей реалізації ПЗ, максимального розміру доходів, співпраці з контрагентами тощо.

Законодавство пропонує 4 групи з оподаткування для ФОП, але з практичної точки зору  І і IV не підходять, оскільки І група призначена для роздрібної торгівлі, а IV – для сільського господарства. Типово обирають між ІІ і ІІІ групою.

Важливими є відмінності між ІІ і ІІІ групами  ФОП.

Параметри ІІ група ФОП ІІІ група ФОП
Максимальних розмір доходу 1,5 млн. грн. 5 млн. грн.
Контрагенти, з якими можуть працювати Фізичні особи і юридичні особи-платники ЄП Фізичні особи і юридичні особи без обмежень
Наймані працівники Максимально 10 найманих осіб Без обмежень
Ставка податку 20% від мінімальної зарплати 3% зі сплатою ПДВ

5% без сплати ПДВ

 

Також ще є відмінність у звітності: ІІ група здає річні звіти, а ІІІ група – квартальні.

Але слід мати на вазі, що ФОП на ІІ групі не можуть надавати послуги нерезидентам, що може бути вагомим фактором для ІТ-фірм.

ІТ-фахівці, які зареєстровані як ФОП зобов’язані  вести Книгу обліку доходів, які і усі ФОП. А ті ФОП на ІІІ групі, що сплачують 3% + ПДВ ведуть Книгу обліку доходів та витрат ФОП.

Більшість ІТ-фірм в Україні обирають комбіновану стурутрук бізнесу: ІТ-фірми оформляють не трудові відносини зі ІТ-спеціалістом, а укладають договір з фахівцем, який зареєстрований ФОПом на предмет виконання робіт чи надання послуг із зазначенням в договорі термінів, обсягів робіт і винагороди.

 На практиці це виглядає так: основна фірма реєструється як ТОВ на загальній системі оподаткування, а ІТ-фахівці реєструються ФОП на ІІІ групі спрощеної системи оподаткування (за ставкою 5% від доходу).Такі ФОП надають ІТ-послуги для цього ТОВ, а оплату за послуги  ТОВ відносить до структури видатків, що в свою чергу зменшує розмір податку на прибуток.

Часто ІТ-фірми використовують аутстафінг – спосіб виведення персоналу за межі штату фірми через компанію-провайдера, яка бере цих працівників в штат, а згодом віддає персонал в оренду фірмі-замовнику. Таким чином фірма-замовник позбавляється додаткових видатків на податкову складову із заробітної плати.

Особливості бухгалтерії і оподаткування ІТ-компанії

В переважній більшості результатом роботи ІТ-фірм є нематеріальні активи у вигляді програмного забезпечення, а винагородою програмістові слугує роялті, а не зарплата.  Роялті у ІТ-сфері – це будь-який платіж, що вважається які винагорода за користування або за надання прав на користування програмним продуктом (комп’ютерною програмою).

У веденні бухгалтерії ІТ-фірм важливо правильно кваліфікувати послуги з програмування та постачання програмного продукту у вигляді готового активу.

Також ІТ-компанії можуть можуть надавати ІТ-послуги для третіх сторін протягом певного періоду часу з обслуговування програмного забезпечення. Таку співпрацю оформлюють договором.

Слід також врахувати, що з певні операції з розробки та продажу  програмного забезпечення не обкладаються ПДВ.

Часто ІТ-компанії в Україні надають ІТ-послуги, реалізовують ІТ-проекти для іноземних компаній. В Податковому кодексі є положення про те, що при наданні ІТ-послуг, місцем надання послуг вважається країна замовника послуг. Такі операції не будуть об’єктом оподаткування ПДВ в Україні.

Якщо фірма працює з іноземними замовниками, то вона складає інвойс і надсилає його замовникові.  

Інвойс (рахунок-фактура, англ. Invoice) у міжнародній комерційній практиці документ, що надається продавцем покупцеві та містить перелік послуг, умови їх надання, відомості про замовника та виконавця. Виписка інвойсу свідчить про те, що замовник зобов’язується оплатити надані послуги відповідно до домовленості. Фактично інвойс є розрахунково-платіжним документом, що передбачає тільки виставлення певних сум до оплати замовником за послуги, що надаються чи вже фактично надані.

Відповідно до ст.5 Митного кодексу, інвойс одночасно може виступати і декларацією експортера про країну походження товару.

Дохід компанії (ФОПа) від ЗЕД розраховується як сума отримана у національній валюті на рахунок фірми в розмірі 30 % інвалютної виручки, проданої  на міжбанківському валютному ринку та сума інвалюти, яка зарахована на поточний рахунок за курсом НБУ на дату зарахування на рахунок.

Темпи розвитку і перспективи ІТ-сфера складають важливий елемент в економіці України, тому держава має стимулювати і розвивати потенціал ІТ-сектору. Тому з 2013 р. по 2023 рік діє пільговий режим для оподаткування певних профільних операцій та послуг

Вимоги для отримання податкових пільг ІТ-компаніям:

  • первісна вартість  основних засобів, нематеріальних активів повинна бути більшою у 50 разів від розміру мінімальної зарплати станом на 1 січня звітного періоду;  
  • супутній дохід від ІТ-послуг, перелік яких затверджений законом, становить понад 70% від усього доходу ІТ-фірми;
  • в компанії відсутній податковий борг;
  • щодо такої ІТ-компанії не порушено справи про визнання її банкрутом.

Якщо ІТ-компанія є на спрощеній системі оподаткування, то така фірма не сплачує:

  • Податок на додану вартість (ПДВ)
  • Податок на прибуток

Все, що вище описано є лише описом найтиповіших ситуацій у веденні діяльності ІТ-фірм в Україні. Є ще чимало нюансів та можливостей, які варто розглядати індивідуально для кожної фірми окремо.

У ВРУ знаходиться на розгляді законопроект № 10094 від 26.02.2019 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо розвитку креативних індустрій в Україні)», яким передбачається відокремлення ФОП  ІТ сфери у окрему групу платників єдиного податку і планується встановити щорічне зростання ставки єдиного податку з 5% до 10%.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *