головна сторінка сайта консалтінгової компанії ВІАДУК   додати до вибраного  
ГОЛОВНА Документи Довідкова інформація 9 приводів сказати "НІ" контролерам
9 приводів сказати "НІ" контролерам Друк e-mail
Документи - Довідкова інформація
Вівторок, 14 лютого 2017, 11:43

Юристи відзначають, що підприємець має право відмовити або зупинити перевірку практично через будь-яких відхилень від процедури.

 

Джерело: ДтКт

Нові правила перевірок, які прийняли  в кінці минулого року і повинні втілювати в життя протягом поточного, дають бізнесменам більш чітке розуміння, в яких випадках, вони можуть навіть на поріг не пускати перевіряючих. Юристи відзначають, що підприємець має право відмовити або зупинити перевірку практично через будь-яких відхилень від процедури. "Винесені за результатами такої перевірки постанови або розпорядження можуть бути оскаржені в суді, а виконання рішення, наприклад, про стягнення штрафу - призупинено на час розгляду", - підкреслює юрист юридичної компанії "Алексєєв, Боярчуков і партнери" Інна Рудник.

Отже, підстави казати "Ні" перевіяючим, на думку юристів, наступні:

1. Планова перевірка повинна бути включена в річний план.

Після запуску єдиної системи перевірок, ці плани будуть відображатися саме там. А підприємцям не доведеться ходити по вельми заплутаним сайтам контролюючих органів, щоб дізнатися чи чекають їх "найприємніші" візити протягом року.Планова перевірка, з якої контролюючий орган прийшов до підприємця, обов'язково повинна бути включена в річний план. Його, в свою чергу, контролюючий орган зобов'язаний опублікувати на своєму сайті до 1 грудня року, що передує плановому. "При цьому вносити зміни до річного плану заборонено законом Тільки для усунення технічних помилок або в разі зміни назви підприємства.", - Пояснює Михайло Войцеховський, молодший юрист Адвокатської компанії "Правочин".

2. Немає повідомлення - немає перевірки

Повідомити підприємця можна не тільки вручивши йому повідомлення особисто або відправивши звичайною поштою. Електронне повідомлення з 2017 року теж береться до уваги.Юристи відзначають, що контролюючі органи зобов'язані повідомити підприємцю про своє найближче плановий візит не пізніше, ніж за 10 днів. "Вимоги до повідомлення встановлені законом і, при їх недотриманні, суб'єкт господарювання має право не допускати контролюючий орган на підприємство для здійснення планового заходу", - пояснює Інна Рудник.

Повідомити підприємця можна не тільки вручивши йому повідомлення особисто або відправивши звичайною поштою. Електронне повідомлення з 2017 року теж береться до уваги.

3.  Контролер  повинен мати повноваження

Перед початком перевірки контролер зобов'язаний пред'явити оригінал направлення або посвідчення на перевірку, вручити його копію підприємцю, показати своє службове посвідчення, видане органом, який проводить перевірку. В іншому випадку, за словами юристів - проведення перевірки можна як мінімум відстрочити.

4. Дотримання періодичності перевірок

Найбільш часто можна перевіряти бізнес з високим ступенем ризику - один раз на два роки. Найрідше - підприємців з незначним ризиком - один раз в п'ять років. "У будь-якому випадку, щорічно один і той же орган не може приходити, а якщо і прийде - це підстава для недопуску його до перевірки", - підкреслює юрист АК "Правочин".Підприємці можуть сміливо закривати двері перед носом контролера, якщо той порушив періодичність проведення перевірок. "Така періодичність залежить від ризиків діяльності підприємця, які визначається в різних галузях за різними критеріями", - пояснює Михайло Войцеховський.

5. Наявність уніфікованого акту перевірки

"Якщо ж інспектор використовує не той акт з питаннями, що розміщений на офіційному сайті відомства, підприємець може вимагати припинити перевірку", - звертає увагу Михайло Войцеховський.Контролер зобов'язаний використовувати уніфікований акт перевірки, який затверджений органом. А ставити лише питання, які є підставою для проведення перевірки.

6. Запис про перевірку в журналі

При цьому чіткої встановленої форми такого журналу немає, він створюється в довільній формі. ". Головне, щоб він містив відомості про назву контролюючого органу, тип перевірки, термін її проведення, і місце для відмітки контролера Ні з ким погоджувати його не треба, це як журнал для відміток: хто приходив, що і скільки він перевіряв", - пояснює Михайло Войцеховський.У Державній регуляторної службі також відзначають, що підприємець може не допускати контролера до перевірки, якщо той не вніс або відмовляється вносити запис про її здійсненні в журнал реєстрації заходів держнагляду, якщо такий, звичайно, є у підприємця.

7. Тривалість перевірок

При цьому один контролюючий орган не може довше 5 днів планово перевіряти мале підприємство, у якого середня чисельність співробітників протягом року не більше 50 чоловік, а річний дохід менше 10 млн євро. Для іншого бізнесу - не довше 10 днів. Позапланові ж перевірки великого бізнесу проводяться протягом 10 робочих днів, а малого - протягом двох.Юристи рекомендують підприємцям мати такі журнали реєстрації. Адже сумарна тривалість всіх перевірок протягом року не може перевищувати 15 робочих днів для малого бізнесу і 30 днів - для великого. "Якщо, виходячи з журналу, квота днів використана, контролерам можна сказати" зустрінемося пізніше "і не допускати до перевірки", - говорить юрист АК "Правочин".

При цьому один контролюючий орган не може довше 5 днів планово перевіряти мале підприємство, у якого середня чисельність співробітників протягом року не більше 50 чоловік, а річний дохід менше 10 млн євро. Для іншого бізнесу - не довше 10 днів. Позапланові ж перевірки великого бізнесу проводяться протягом 10 робочих днів, а малого - протягом двох.

 

8. Схвалення позапланової перевірки регуляторною службою

Чинний мораторій залишає право контролеру провести позапланову перевірку за заявою фізичної особи, права якого нібито були порушені підприємцем. Проте, таку перевірку в обов'язковому порядку повинна схвалити Державна регуляторна служба, яка оцінює "обґрунтованість" скарги. При цьому відповідне рішення має бути оприлюднене на сайті ГРС. Якщо узгодження немає, підстав для перевірки у контролера теж немає.

 

9. Привід для позапланової перевірки

Крім того, юристи звертають увагу, що будь-які перевірки можуть проводитись тільки в робочий час підприємства. Підприємці мають право фіксувати процес її проведення на відео або аудіо. А будь-яка планова або позапланова перевірка юрособи повинна проводитися тільки в присутності керівника або уповноваженої ним особи. "Якщо ж керівника Підприємцям також варто бути уважними і запам'ятовувати привід, за яким до нього прийшов контролер з позаплановою перевіркою, відзначають в Державній регуляторної службі. Адже якщо контролер прийшов повторно по тому самому факту, за яким позапланова перевірка вже проводилась, з ним можна прощатися без жодних церемоній.

І, що ще більш важливо, на думку юриста, підприємцям варто пам'ятати, що під час проведення перевірки контролери не можуть вилучати оригінали фінансово-господарських, бухгалтерських або інших документів, а також комп'ютерів і їх частин. Такі дії банально незаконні, і передбачають як мінімум дисциплінарну відповідальність службових осіб.Крім того, юристи звертають увагу, що будь-які перевірки можуть проводитись тільки в робочий час підприємства. Підприємці мають право фіксувати процес її проведення на відео або аудіо. А будь-яка планова або позапланова перевірка юрособи повинна проводитися тільки в присутності керівника або уповноваженої ним особи. "Якщо ж керівника немає, контролерам можна запропонувати чай і стілець, запропонувавши його дочекатися", - говорить Михайло Войцеховський.